Dwadzieścia milionów złotych na utylizację azbestu po sierpniowych nawałnicach. Poszkodowani także z Wielkopolski, którym wichury zniszczyły dachy zawierające azbest, będą mogli za darmo je zdemontować i unieszkodliwić. Wnioski będzie można składać w gminach do końca października.

Budynków pokrytych azbestem są w Wielkopolsce jeszcze setki. Zmiany przyszły niespodziewanie miesiąc temu. Sierpniowe nawałnice, które przetoczyły się nad Wielkopolską, zerwały dziesiątki azbestowych dachów. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił rozszerzyć dotychczasowy program usuwania wyrobów zawierających azbest. Teraz obejmie on także gospodarstwa poszkodowane przez nawałnice i huragany.

Stefan Stachowiak szacuje, że naprawa dachu jego domu może kosztować około 30 tysięcy złotych. W Wielkopolsce pieniądze na utylizację azbestu mogą dostać mieszkańcy z ponad 20 powiatów, które najbardziej ucierpiały podczas kataklizmu. W zależności od wielkości dachu, może to być od jednego do dwóch tysięcy złotych. Najpierw jednak gminy muszą przesłać do powiatów informacje o skali zniszczeń na swoim terenie. Wnioski o sfinansowanie demontażu i utylizacji azbestu poszkodowani mieszkańcy będą mogli składać do końca października.