Nagroda Kościelskich, najstarsza literacka nagroda w Polsce przyznana! W tym roku laureatką prestiżowego wyróżnienia została Urszula Zajączkowska, nagrodzona za tomik "Minimum". Nagrodę wręczono w Miłosławiu, w majątku rodziny fundatorów.

Urszula Zajączkowska z wykształcenia jest botanikiem, oprócz tego pisze wiersze. Sama mówi, że "wiersze pisane są na papierze z żywych drzew" Autorka w swojej poezji przede wszystkim rozmawia z naturą. Wiersze zostały zebrane w tomiku Minimum. Dziś został on doceniony przez kapitułę nagrody Kościelskich. To najstarsza Polska nagroda literacka.

Wcześniej laureatami nagrody byli między innymi Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert czy Wisława Szymborska. Nagrodę mogą otrzymać twórcy do 40 roku życia. Tę zasadę wprowadzono na samym początku jej przyznawania w 1962 roku ponieważ wówczas autorzy mieli problem z wcześniejszym debiutem.

Festiwal nagrody Kościelskich potrwa do jutra. To dyskusje, warsztaty, koncerty a także wystawy. Tegoroczna laureatka nagrody Kościelskich dostała siedem i pół tysiąca franków szwajcarskich.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 14.10.2017, GODZ. 18:30