51 nazw, które nawiązywały do czasów komunizmu - zniknie z wielkopolskich ulic, mostów i skwerów. Nie będzie już ulic Chwiałkowskiego i 23 lutego w Poznaniu, Kruczkowskiego - w Kaliszu i Środzie Wielkopolskiej, a w Śremie - mostu 23 stycznia. Tak postanowił wojewoda Zbigniew Hoffmann. To efekt ustawy dekomunizacyjnej.

Dokładnie 36 lat temu rozpoczął się jeden z wielu mrocznych rozdziałów w historii komunistycznego reżimu w Polsce, reżimu, który przez niemal przez pół wieku ciemiężył Polaków. Choć dziś żyjemy w wolnej Polsce to cały czas w przestrzeni publicznej można spotkać pozostałości tamtych czasów ten obraz zmienia ustawa dekomunizacyjna. Ustawa dekomunizacyjna zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, ulic i parków i nakazuje je usunąć. Najpierw samorządy zmieniły w Wielkopolsce około 100 nazw. Później obowiązek przejął wojewoda wielkopolski. By jednak wydać zarządzenie zastępcze konieczna jest opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Wojewoda wysłał zapytania dotyczące 140 kolejnych nazw ulic i do dziś wydał 51 rozporządzeń. W Poznaniu zmienione zostaną przynajmniej 4 nazwy. Działacza Komunistycznej Partii Polski Marcina Chwiałkowskiego zastąpi związany z Poznaniem Jan Spychalski - wybity polski malarz, publicysta i tłumacz, kierownik w Bibliotece Uniwersyteckiej, którego prace cieszyły się i cieszą uznaniem krytyków, a prezentowane były nie tylko w Polsce, ale i za granicą .

Dzisiaj wojewoda wielkopolski podpisał zarządzenie dotyczące ulicy 23 lutego - wbrew medialnym doniesieniom jej patronem nie będzie Lech Kaczyński, a Janina Antonina Lewandowska- pilot i córka generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, zabita przez bolszewików w Katyniu. Po zmianach ulica 9 maja zyska patrona- zostanie nim pilot i kapitan wojska polskiego, Kazimierz Sporny. Natomiast aleja Braterstwa Broni, zostanie zmieniona na aleje generała Stanisława Sosabowskiego, wybitego żołnierza walczącego w obu wojnach światowych. Pozna Poznańscy urzędnicy czekają jeszcze na dwie opinie dotyczące ulic w stolicy Wielkopolski.

Dekomunizacja dotyczy całego regionu. Dla przykładu w Kaliszu Leona Kruczkowskiego zastąpi Ryszard Kukliński, żołnierz Wojska Polskiego, który przed wprowadzeniem stanu wojennego współpracował z CIA. W Śremie patronem mostu 23 stycznia zostanie z kolei Daniel Kęszycki. W Środzie Wielkopolskiej Leona Kruczkowskiego zastąpi Irena Sendlerowa- kobieta, która w trakcie wojny ratowała Żydów, „Sprawiedliwa wśród narodów świata”. W Kościanie ulicę 27 stycznia zastąpi arcybiskup Antoni Baraniak, sekretarz prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, a także metropolita poznański.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.12.2017, GODZ. 18:30