Ostrzeżenie przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A. W samej tylko Wielkopolsce stwierdzono w tym roku aż 480 zachorowań. Aż, bo roku temu były to tylko 2 zachorowania. A co najgorsze szczepionek na wirusa w aptekach już brakuje.

W większości wielkopolskich aptek sytuacja jest podobna - szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli po prostu na żółtaczkę pokarmową, nie ma i w najbliższym czasie... prawdopodobnie nie będzie. Chociaż świadomość o wadze szczepień przeciwko żółtaczce jest nadal niska, szczepionek zabrakło w niemal całej Europie.

Nowa partia ma trafić do Wielkopolski dopiero na początku przyszłego roku. Tymczasem już teraz liczba zachorowań w regionie lawinowo rośnie. W Polsce szczepienia na żółtaczkę pokarmową nie są obowiązkowe. Ich stosowanie zaleca się je jednak osobom wyjeżdżającym do egzotycznych krajów, gdzie ten typ wirusa jest szczególnie niebezpieczny.

WZW typu A nazywany jest potocznie chorobą brudnych rąk, jednak nie tylko brak higieny zwiększa ryzyko zachorowania. Powikłania po żółtaczce pokarmowej mogą doprowadzić między innymi do zapalenia wątroby, anemii, a - w skrajnych przypadkach - nawet do śmierci.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 23.12.2017, GODZ. 18:30