O Powstaniu Wielkopolskim głośno - i to dosłownie - ma być przez cały rok. Takie plany mają organizatorzy obchodów setnej rocznicy jego wybuchu, która przypada w grudniu. Sama promocja tego wydarzenia ma kosztować 6 milionów złotych, a dziś poznaliśmy szczegóły ich wydania.

Bohaterska walka za Ojczyznę i ogromna radość po zwycięstwie - tak wygląda Powstanie Wielkopolskie w pracach Leona Prauzińskiego. Kilkanaście zdjęć i obrazów artysty, który sam chwycił za broń w powstaniu można oglądać w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich. Ta wystawa to jeden z pierwszych elementów obchodów 100. rocznicy wybuchu jednego z nielicznych polskich zrywów, które skończyło się sukcesem. O historii Powstańców Wielkopolskich w całej Polsce chce też mówić Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które szykuje mobilną wystawę. Będzie pokazywana we wszystkich najważniejszych muzeach w Polsce. Dlatego Poznań na wydarzenia prezentujące zryw przeznaczy dodatkowo 6 milionów złotych.

Połowa tej kwoty już teraz trafi do miejskich jednostek kultury, reszta w tym i przyszłym roku zostanie rozdzielona między organizacje pozarządowe, w rozpoczynającym się dziś konkursie. Najlepsze pomysły na wydarzenia promujące Powstanie Wielkopolskie miasto wybierze w ciągu kilku tygodni. Przesądzone jest jednak wydanie jubileuszowych książek czy organizacje cykli edukacyjnych oraz wystaw, w przystępnej formie opowiadających o historii powstania. Dlatego o Powstaniu Wielkopolskim głośno będzie w trakcie Lux Festiwalu. Specjalne wydarzenia z okazji jubileuszowej rocznicy przygotowują też Poznański Chór Chłopięcy i organizatorzy festiwalu filmowego Świętowanie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zbiega się z 1050-tą rocznicą powstania pierwszego polskiego biskupstwa i z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, które w symboliczny sposób zapoczątkował już prezydent, Andrzej Duda. W Wielkopolsce impuls do świętowania ma dać wojewoda wielkopolski, który będzie czuwać nad organizacją wydarzeń upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 11.01.2017, GODZ. 18:30