Mniej kradzieży i rozbojów, więcej przestępczości narkotykowej. Wielkopolska Policja podsumowała 2017 rok. Z kolei w nadchodzącym roku na baczności powinni mieć się szczególnie kierowcy - służby zapowiadają walkę z piratami drogowymi.

To jak dotąd najpoważniejszy wypadek na wielkopolskich drogach w tym roku. Niedaleko Złotowa 5 stycznia zderzyły się czołowo dwa samochody - dwie osoby nie przeżyły tego wypadku. To właśnie bezpieczeństwo na drogach jest jednym z priorytetów wielkopolskiej policji w obecnym roku. Tylko w minionych 12 miesiącach w wypadkach zginęły 292 osoby, a ponad 3500 zostało rannych. Zatrzymano ponad 9 tysięcy nietrzeźwych kierowców. O tych statystykach mundurowi mówili w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie razem z wojewodą Zbigniewem Hoffmannem podsumowali swoje działania w 2017 rok.

Wiadomo już, że w zeszłym roku było mniej kradzieży, mniej włamań, rozbojów i pobić. Wzrasta za to wykrywalność przestępstw narkotykowych. Policjanci w 2017 roku przechwycili ponad 190 kilogramów narkotyków, takich jak marihuana, amfetamina, kokaina i haszysz. Zabezpieczono także przeszło 11 tysięcy tabletek extasy oraz prawie 7500 roślin konopi indyjskich. Wartość zatrzymanych narkotyków to ponad 13 milionów złotych. W ostatnim czasie w Wielkopolsce pojawiły się też nowe komisariaty. Niedawno wmurowano kamień pod nową komendę policji w Kaliszu, która będzie najnowocześniejszą taką placówką w Polsce. To obecnie największa inwestycja w ramach rządowego Programu Modernizacji Policji.

Z najnowszych statystyk wynika, że 89 procent Polaków czuje się bezpiecznie. Bezpiecznie czują się też turyści przyjeżdżający do naszego kraju. Mniej bezpiecznie sami przestępcy. Miniony rok podsumowano też w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. W tym roku przeznaczono 150 milionów złotych na podwyżki dla policjantów. Policjanci ruchu drogowego odnotowali 3117 wypadków, w których 292 osoby poniosły śmierć, a 3590 osób zostało rannych. Podczas służby policjanci przeprowadzili ponad 1200000 kontroli stanu trzeźwości kierujących.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.01.2017, GODZ. 18:30