36 milionów złotych na wielkopolskie żłobki. Takie wsparcie na utworzenie i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych trafi do naszego województwa w ramach programu Maluch Plus. Dzięki rządowemu wsparciu powstanie niemal dwa i pół tysiąca nowych miejsc dla dzieci do trzeciego roku życia.

Ewa z Poznania ma nienajlepsze wspomnienia z zapisu dzieci do żłobka. Jej młodszy syn dostał się do placówki szybko, tylko dlatego, że chodziła tam już jego starsza siostra. Teraz z zapisaniem dziecka do żłobka powinno być znacznie łatwiej. Na powstanie nowych miejsc w placówkach dla najmłodszych Wielkopolan rząd przeznaczył właśnie 36 milionów złotych. Dzięki pieniądzom z programu Maluch Plus wielkopolskie żłobki przyjmą dodatkowo 2,5 tysiąca dzieci do lat 3. Dodatkowo 6,5 tysiąca maluchów otrzyma jeszcze lepsze warunki i opiekę. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla, że program przede wszystkim ma poprawić sytuację w gminach gdzie do tej pory nie było żadnej opieki dla najmłodszych. W Wielkopolsce do tej pory taka sytuacja była w 9 gminach. Teraz te samorządy dostaną dofinansowanie na stworzenie nowych żłobków.

Zgodnie z prognozami w tym roku w Polsce do żłobka będzie chodziło niemal co 5 dziecko do lat 3. W latach poprzednich opieką żłobkową objętych było mniej, bo od 11 do 15 procent dzieci. Nowe miejsca w żłobkach oznaczają nie tylko szanse na powrót ich rodziców do pracy, ale też korzyści dla samych maluchów. O dofinansowanie w ramach programu Maluch Plus mogą starać się samorządy i osoby prywatne. W tym roku w całej Polsce dzięki programowi powstanie 25 tysięcy nowych miejsc dla dzieci.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.02.2017, GODZ. 18:30