Nowe propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości. Zaledwie 2 dni temu premier Mateusz Morawiecki i członkowie rządu mówili o nich podczas konwencji w Warszawie, a już od wczoraj trwa ich prezentacja w regionach. Zaczęło się od Wielkopolski i Trzcianki, gdzie z mieszkańcami spotkał się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Chociaż w najnowszych sondażach Prawo i Sprawiedliwość piątki z przodu jeszcze nie ma, to PiS stawia właśnie na tę cyfrę i to w wydaniu premiera Mateusza Morawieckiego. Tak zwana piątka Morawieckiego to pakiet 5 kolejnych rządowych propozycji dla Polski i Polaków. Zakłada między innymi obniżenie CiT- u dla małych i średnich przedsiębiorstw z 15 do 9 procent oraz obniżenie składek ZUS. Już w tym roku bez wyjątku każdy uczeń otrzyma po 300 złotych na szkolną wyprawkę. Z kolei ogromna kwota 23 miliardów złotych pomoże wdrożyć w życie program dla seniorów - Dostępność+, 5 miliardów państwo wyda na remont dróg lokalnych. Państwo ma pieniądze na prospołeczne wydatki, bo usprawniło działanie spółek Skarbu Państwa takich jak np. LOT, który za rządów koalicji PO- PSL oscylował na granicy bankructwa. Prawo i Sprawiedliwość ukróciło także przestępcze procedery. Luka VATowska zmniejszyła się o 10 punktów procentowych.

Do Skarbu Państwa trafiają dodatkowe miliardy złotych, których wcześniej Platforma Obywatelska nie potrafiła znaleźć. Jak pokazały ostatnie lata Donald Tusk przeliczył się nie tylko co do programu rodzina 500 plus, który działa bez zarzutu, ale także co do wielu innych kwestii. Świadomy mógł być jednak procederów i afer na miarę Amber Gold, gdzie tysiące Polaków straciły oszczędności swojego życia. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes Partii Jarosław Kaczyński podkreślał, że fundamentem dobrych zmian musi być uczciwość.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrasta nie tylko w kraju, ale także w Wielkopolsce. Oczekiwań podczas rozmów z politykami jest wiele, ale jedno niezmienne- mówić prosto o trudnych często sprawach. Podczas spotkania z mieszkańcami Trzcianki podkreślano także to co już udało się zrobić. Jeszcze w tym miesiącu w Jarocinie do mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Ważne zmiany to także reforma sądownictwa czy zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB. Symboliczną zmianą w kontekście relacji państwo - obywatel jest sprawa dzieci wychowywanych w biednych rodzinach.

Opozycja zmiany Prawa i Sprawiedliwości w większości krytykuje - zdaniem części posłów problem w tym, że na tej krytyce się zatrzymuje. Najlepszym przykładem są te działania także wielkopolskich posłów opozycji nie tylko w Sejmie, gdzie rzucano projektami ustaw, ale także na ulicy podczas protestów i nietypowych manifestacji - merytorycznych propozycji jest jakby już mniej, ale przecież wybór zawsze odbywa się przy urnach.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 16.04.2018, GODZ. 18:30