Ponad dwadzieścia tysięcy widzów i światowe przeboje w wykonaniu kwartetu Il Divo. Tak wczoraj w Poznaniu świętowano 1050-lecie pierwszego biskupstwa w Polsce. Występ zespołu poprzedził koncert śpiewanek wielkopolskich w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć jutro wieczorem w telewizyjnej Jedynce.

Koncert światowej sławy międzynarodowego kwartetu Il Divo był jednym z głównych wydarzeń obchodów jubileuszu 1050. rocznicy powołania pierwszego biskupstwa w Polsce. Muzycy po raz pierwszy wystąpili w Polsce na plenerowej scenie, ustawionej na poznańskim Ostrowie Tumskim. Podbili serca publiczności nie tylko wykonaniem, ale i doborem repertuaru. Kilkadziesiąt tysięcy osób usłyszało między innymi arię Tamino z "Czarodziejskiego fletu", utwory Elvisa Presleya, przeboje Adele czy Robbiego Williamsa.

Pozytywny odbiór koncertu zapewniła też oprawa wydarzenia, przygotowana z wielkim rozmachem. Widowisko - łączące w sobie muzykę i światło - dopełniło kilkanaście łodzi, ozdobionych biało-czerwonymi flagami, pływających po Warcie w trakcie koncertu. Widzowie zgromadzeni pod sceną mogli oglądać każdy ruch artystów na sześciu telebimach o łącznej powierzchni dwustu metrów kwadratowych. Koncert z okazji jubileuszu realizowała Telewizja Polska. Transmisję występu kwartetu Il Divo będzie można obejrzeć w niedzielę na antenie telewizyjnej jedynki, tuż po meczu mistrzostw świata między Polską a Kolumbią.

Występ zespołu Il Divo poprzedziły Śpiewanki Wielkopolskie, czyli koncert pieśni patriotycznych, w wykonanie których włączyła się też publiczność. Koncert Śpiewanki Wielkopolskie miały upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tej części wydarzenia na scenie zaprezentowali się muzycy poznańskiego Teatru Muzycznego oraz soliści poznańskich scen, między innymi sopranistka Anna Lasota oraz Barbara Melzer czy Maciej Ogórkiewicz.

W trakcie koncertu do publiczności swoje słowa skierował metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. W organizację koncertu włączyło się dwieście pięćdziesiąt osób.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 23.06.2018, GODZ. 18:30