Gośćmi programu „Witaj Wielkopolsko!” byli studenci Politechniki Poznańskiej - Marta Lewandowska oraz Michał Stasiak. Są członkami Zespołu Wyścigowego PUT Motorsport Politechniki Poznańskiej. Dzisiaj będzie miała miejsce premiera ich najnowszego bolidu.

Na zdjęciu bolid Maria Na zdjęciu bolid Maria Co roku konstruują nowy samochód. Na swoim koncie mają już 4 bolidy: Wartę, Wildę, Cybinę oraz najnowszy - Marię. Nazwa samochodu odnosi się do placu Marii Skłodowskiej- Curie, przy którym znajduje się warsztat PUT Motorsport. Faza projektowania bolidu trwała od października zeszłego roku do stycznia, natomiast do czerwca studenci sami budowali samochód. Studenci przyznają, że ten projekt wykonali szybciej niż 3 poprzednie. Technicy zredukowali masę samochodu. Waży 195 kg, czyli o 10 kg mniej niż ostatni bolid Cybina. Przyznają, że pracowali nad stabilnością w układzie zawieszenia i napędowym. Kompozyt wykonali z włókna węglowego. Uprościli geometrię ramy. Jak informuje koordynator grupy silnikowej – usprawnili system chłodzenia.

Obecny miesiąc to miesiąc testów bolidu na Torze Poznań, przygotowujący studentów do wyścigów. Zespół, składający się z 35 młodych inżynierów 9 wydziałów Politechniki Poznańskiej posiada 3-letnie doświadczenie i bierze udział w zawodach w całej Europie. W tegorocznym sezonie będą się ścigać na torach: Silverstone w Anglii, Hockenheim w Niemczech, Czechach oraz na Węgrzech. Poznańscy studenci wezmą udział w międzynarodowych zawodach Formula Student, które odbędą się w Andorze od 16 do 22 lipca.  


OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM „WITAJ WIELKOPOLSKO!”, 05.07.2018