Skowronki wylądowały na Ławicy ze złotem i srebrem. Z Prevezu w Grecji do Poznania wrócił Poznański Chór Dziewczęcy. W 36. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym młode śpiewaczki zdobyły złoto w kategorii otwartej oraz srebro w kategorii chórów młodzieżowych. To nie koniec osiągnięć. Dyrygentka chóru, Alicja Szeluga uzyskała tytuł najlepszego dyrygenta konkursu. Za najlepsze kreatywne wykonanie sceniczne Skowronki zdobyły też nagrodę „Złote Pasmo”.

W greckim konkursie wzięło udział 26 chórów, m.in. z Niemiec, Belgii, Estonii i Kolumbii. Zawierał on kilka różnych kategorii, np. muzyka kameralna. W kategorii „open” mogły zaprezentować gatunek muzyczny, w którym czuły się najlepiej. Każdy wykonawca miał na występ maksymalnie 20 minut. Poznańskie śpiewaczki wykonały utwory nawiązujące do australijskich i kanadyjskich melodii ludowych. W kategorii chórów młodzieżowych musiały zaprezentować obowiązkowo np. muzykę dawną, średniowieczną, romantyczną. Dyrygentka, Alicja Szeluga powiedziała dla Teleskopu, że przy zgłoszeniu należało podać konkretne utwory, a organizatorzy kwalifikowali do konkursu tylko przez siebie wybrane. Skowronki zaśpiewały poznańskie kompozycje, aby nawiązać do polskiej muzyki folkowej. Szeluga dodała, że na sukces chóru pracuje wiele osób. Jurorzy przyznali dyrygentce nagrodę za jej czytelność ruchu oraz kontakt z chórem i publicznością. Skowronki otrzymały wyróżnienie za występ sceniczny. W rozmowie z jurorami dyrygentka dowiedziała się, że docenili dziewczęta za ich radość oraz elementy ruchowe podczas śpiewu.

Dziewczęcy Chór Skowronki każdego lata wyjeżdża na wakacje chóralne. Od 65 lat uczestniczy w zagranicznych festiwalach i konkursach. Do jego repertuaru należą utwory z różnych epok oraz skomponowane specjalnie dla chóru. Już dziś planują kolejne wyjazdy do różnych krajów.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.07.2018, GODZ. 12:30