Tak poważne zarzuty władzom województwa stawiają opozycyjni radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na pewno wiadomo, że budowa szpitala będzie droższa niż pierwotnie zakładano i o to 50 mln złotych.

Mowa o wyposażeniu Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Placówka jeszcze nie powstała, a już kilka tygodni po ogłoszeniu przetargu na jej budowę wzbudza duże kontrowersje. Radni Lewicy przedstawili wątpliwości co do przygotowanej specyfikacji elementów wyposażenia przetargu. W tej sprawie napisali nawet zapytanie publiczne. Sugerują, że przez stawiane wymagania przetarg mogą wygrać tylko konkretne firmy.

Wątpliwości mają też radni Prawa i Sprawiedliwości. Radni opozycyjni uważają, że restrykcyjne wymagania mogą być przyczyną wzrostu kosztów inwestycji nawet o ponad 20 milionów złotych. I dodają, że na tym koszty się nie kończą. Łącznie będą ogłoszone trzy przetargi na budowę budynku, wyposażenie w meble i sprzęt medyczny. Przez co koszty na pewno wzrosną.

Urzędnicy tłumaczą to wzrostami kosztów rynkowych, a sprawę specyfikacji przetargu odpierają twierdząc, że do przetargu zostaną dopuszczone również oferty równoważne. Takie argumenty nie przemawiają jednak do radnych, którzy podejrzewają możliwość przygotowania specyfikacji przetargu pod konkretny produkt, który ma dana firma.

Ostateczne decyzje mają zostać podjęte na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w poniedziałek.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 17.07.2018, GODZ. 18:30