Tradycja kulturowa Bambrów Poznańskich została wpisana na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenił tradycję osadników z Bambergu.

W Muzeum Bambrów Poznańskich odbyło się dziś spotkanie temu poświęcone z udziałem zastępcy prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego i prezesa Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszarda Skibińskiego.

Do tradycji kulturowych zaliczone zostały między innymi obchody święta bamberskiego, które co roku odbywa się na początku sierpnia na poznańskim Starym Rynku przy pomniku Bamberki, udział Bamberek w paradzie świętomarcińskiej, czy w procesjach Bożego Ciała. Dzięki wpisowi na krajową listę Towarzystwo Bambrów Poznańskich ma szansę ubiegania się o rejestr na światową listę. Zauważają, że z roku na rok świadomość o poznańskich bambrach rośnie, dzięki czemu coraz więcej osób odwiedza muzeum poświęcone ich tradycjom.

Prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński powiedział dla Teleskopu, że jest to coś bardzo ważnego, coś prestiżowego. Jest to coś, co bardzo zobowiązuje. Uważa on, że do tej pory ciężko pracowali nad podstawowymi rzeczami, żeby przywrócić to w tradycji czy w sferze myślenia. To się udało. A ten wpis jest wynikiem całej długiej pracy.

Więcej w Teleskopie o 17.