Prawo i Sprawiedliwość wygrywa jesienne wybory do Sejmiku województwa wielkopolskiego. Tak wynika z najnowszego sondażu IBRIS-u. Według niego, gdyby wybory odbyły się dziś partia rządząca otrzymałaby w Wielkopolsce 34 procent poparcia.

Do tej pory miało najwięcej mandatów w Sejmiku województwa wielkopolskiego miało Polskie Stronnictwo Ludowe. Po tegorocznych wyborach samorządowych sytuacja może się jednak diametralnie zmienić. Wyniki najnowszego sondażu IBRISu pokazują, że PiS zyskałby w Wielkopolsce 34 procent poparcia, na 2 miejscu znalazłaby się koalicja PO i Nowoczesnej, na 3 miejscu SLD, a najmniej mandatów, otrzymałoby PSL. Zdaniem socjologa, Jerzego Kaczmarka, wzrost poparcia dla partii rządzącej w Wielkopolsce wynika ze ściśle określonych przyczyn.

Opozycja natomiast, wynikami sondażu, którego wykonanie sama zleciła, się nie przejmuje. Wśród poznaniaków opinie są natomiast bardzo podzielone. Jednych wynik sondażu cieszy, drudzy podchodzą do niego z dystansem. Wybory do sejmików wojewódzkich mają ogromne znaczenie. To właśnie sejmiki dysponują m.in znaczną częścią funduszy unijnych. Zgodnie z sondażem IBRIS-u PiS odnosi sukces nie tylko w Wielkopolsce. Najwięcej mandatów partia rządząca otrzymałaby w 10 województwach - to o 5 więcej niż w wyborach z 2014 roku.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.08.2018, GODZ. 18:30